Dziś przyglądniemy się, co może stać się z układem nerwowym, na skutek udaremnionej reakcji walki, czyli sytuacji kiedy to walka nie była skuteczna, kiedy to w tym właśnie miejscu naszej naturalnej reakcji na zagrożenie nastąpiło wydarzenie traumatyczne i nie pozwoliło, żeby cykl reakcji na zagrożenie się dopełnił. To jest też miejsce, kiedy walczyliśmy, ale walka się nie powiodła, była bezskuteczna. Nie zdołaliśmy obronić siebie, lub kogoś innego.
Zanim jednak przeczytasz, zachęcam do zaglądnięcia do pierwszego i drugiego odcinka tutaj: https://www.facebook.com/polskiestowarzyszeniesomaticexperiencing/posts/pfbid05zwxFYNq7iU1pqK6vocz2fH4WqUg7k2KGjYMNbJms5TVL1u6D8d17SAYMyVyJC5wl
I tutaj:
Dla lepszego zrozumienia całości dobrze od nich rozpocząć.
Dla tych osób, które jednak zdecydują się rozpocząć tutaj, szybkie przypomnienie faz reakcji na zagrożenie. Z drugiej strony, nasza pamięć lubi wielokrotne powtórki, to może i osoby, które wnikliwie prześledziły wcześniejsze teksty, skorzystają z tego przypomnienia.
————————————————————————–
POWTÓRKA
Nasz system nerwowy lubi powtarzalność, spokój, równowagę. Kiedy cokolwiek zmienia się w naszym otoczeniu i zostaje uznane za nowość to rozpoczyna się cykl 5 faz, nazwiemy je 5 Faz Reakcji na Zagrożenie, choć nie dotyczą one jedynie zagrożenia, a wszystkich pojawiających się w otoczeniu nowości, które potencjalnie mogą być zagrażające. I tak np. idziemy sobie spokojnie przez las nagle coś w…”trawie piszczy” (bodziec) rozpoczyna się….:
1. Reakcja zatrzymania/orientacja przygotowawcza (mini zamrożenie, stajemy,: Kto to? Co to? Gdzie to?).
2. Orientacja obronna: Zauważamy liść łopianu telepiący się we wszystkie strony, a na końcu długi ogon węża (wzrok wytężony, pełna gotowość).
3. Reakcja obronna i ochronna: Ucieczka…. I w nogi….uciekamy, uciekamy, uciekamy .
4. Dopełnienie: stajemy w oddali, lekko się trzęsiemy, pocimy, serce kołacze. Za chwilę wszystko zwalnia.
5. Reakcja orientacyjna eksploracyjna: zadowoleni ze swojego sukcesu z wypięta piersią dumnie kroczymy w kierunku słońca
————————————————————————–
Dziś przyglądniemy się, co może zachować się w naszym układzie nerwowy, kiedy to nie uda się dokończyć cyklu, ponieważ wydarzenie traumatyczne zastanło nas w fazie walki, która okaże się nieskuteczna, cykl się nie dokończy, nie przejdziemy do fazy rozładowania nagromadzonej energii i nasz system nerwowy nie poczuje się znowu bezpiecznie.
————————————————————————–
Faza walki Nagromadzona wcześniej energia zmobilizowana w kierunku walki, porusza rękami w geście ataku, obrony; nogi waleczne: kopanie, gonienie . Zaciśnięta szczęka, agresja, złość, szarpanie, gryzienie. Czyli wielka energia, aktywna, do przodu, napędzana agresją, gniewem, wściekłością. Czujesz ile tam tego jest? Czujesz tą siłę, która z tego idzie?
Walczymy, ale…… walka okazuje się nieskuteczna. Wydarzenie nas przygniata, lub niespodziewanie jesteśmy pokonani. W tej fazie możemy przejść do zamrożenia, bo system nerwowy poczuł, że nie ma szans lub możemy utknąć w wysokim pobudzeniu energii walki.
Kiedy wydarzenie traumatyczne wydarzyło się w tej fazie zachowujemy w układzie nerwowym poczucie, że nie jesteśmy w stanie skutecznie poradzić sobie z zagrożeniem. Ta świadomość wiąże się ze złością, wściekłością, frustracją. Możemy zarówno kipieć tymi emocjami jak i wycofywać się, w skutek poczucia bezsilności.
————————————————————————–
PONIŻSZE MOGĄ SUGEROWAĆ NIEDOKOŃCZONĄ REAKCJĘ OBRONNĄ WALKI:
Osoba podświadomie lub świadomie wiąże agresje z bezsilnością, więc nie ma dostępu do energii walki, do swojej siły.
Obserwujemy agresję skierowaną do innych lub siebie, która jest połączona z dużym wewnętrznym niepokojem, związanym z potencjalną niemożnością skutecznego jej zastosowania.
W obszarze fizycznym postawa jakby „utknęła” w fazie walki: poza konfrontacyjna, pochylona do przodu, utrzymany stan gotowości w mięśniach; oczy przepełnione złością, agresją, zmrużone, nastwione na konfrontację, skupione w jednym kierunku; zaciśnięta szczęka, zgrzytanie zębami, szczęka wysunięta do przodu; ręce napięte, przygotowane do oddania ciosu, dłonie napięte przygotowane do drapania, szczypania, pchania; nogi przygotowane do ataku, kopania; przyśpieszony oddech.
Emocjonalna wybuchowość lub napięta wstrzemięźliwość, uporczywe trzymanie się nieprzyjemnych emocji, zaciętość, napady złości lub wpadanie w furię, nienawiść w stosunku do ludzi lub siebie, obwinianie innych, krytykowanie, krytyczne ocenianie. Wszystkie te elementy mogą być zarówno skierowane na innych jak i do wewnątrz, na siebie. Mogą przejawiać się w postaci jawnej, lub ukryte pod postacią zachowań pasywno-agresywnych.
Impulsywność emocjonalna, szybkie reakcje emocjonalne, szczególnie złości.
Jeśli reakcja walki zostanie udaremniona, może prowadzić do tego, że w przyszłości nie będziemy w stanie sięgnąć po to narzędzie, nawet jeśli sytuacja będzie tego wymagała, lub jeśli rzeczywiście mielibyśmy szansę na obronę, nie użyjemy jej-nasz układ nerwowy niejako wyłącza ją, dezaktywuje, nie mamy do niej już dostępu.
————————————————————————–
CO MOŻEMY ZROBIĆ KIEDY POJAWIA SIĘ, KTÓRYŚ Z SYNDROMÓW?
Tutaj bardzo często złość jest połączona z bezradnością-tak nauczyło doświadczenie. W związku z tym dobrym kierunkiem jest rozdzielenie tych dwóch, tak żeby poczuć siłę płynącą z naszej naturalnej agresji i żeby nie aktywowała ona automatycznie poczucia bezradności.
Niezbędne może być tutaj miareczkowanie, czyli odczuwanie powoli i niewielkich partii agresji, żeby nagły jej przypływ nie doprowadził do przytłoczenia, dysocjacji lub dezintegracji.
Warto podążać za ruchamy w sposób bardzo powolny, tak żeby układ nerwowy mógł je w pełni poczuć i zintegrować.
Przydatne jest zwolnienie i poczucie, nawet mikroruchów, przygotowujących do działania, bez konieczności faktycznego działania (uderzenia, kopania, drapania).
Czasami warto, wracając do sytuacji traumatycznej, poszerzyć pole widzenia i pozwolić, żeby osoba zauważyła, kto mógł jej pomóc, lub jeśli nikogo nie było znaleźć wyobrażeniowego sprzymierzeńca, który mógł wtedy wesprzeć. Razem z nim można prowadzić do dopełniania procesu poprzez wyobrażoną skuteczną obronę i przejście do fazy dopełniania.
————————————————————————–
Ważne: jeśli w skutek nieskutecznej reakcji walki, uruchomione zostało zamrożenie, to w pierwszej kolejności trzeba będzie popracować z zamrożeniem, ale to już w kolejnych odcinkach……Niebawem zapraszam do przyglądnięcia się udaremnionej reakcji ucieczki i zamrożeniu.
A teraz Spokojnego Układu Nerwowego Ci dziś życzę!